»
Register   |  Login

Local Plan Committee

22 May 2013 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 46 of 46 meetings found in selected date range
22 July 201918:00TBCMoot HallOccurred
14 October 201918:00TBCGrand Jury RoomScheduled 
16 December 201918:00TBCGrand Jury RoomScheduled 
03 February 202018:00TBCGrand Jury RoomScheduled 
06 April 202018:00TBCGrand Jury RoomScheduled 
27 May 202012:0013:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Lewis Barber Member 25/05/2017 - current 92%
Liberal Democrats
Councillor Nick Barlow Chairman 22/05/2019 - current 93%
Labour
Councillor Tina Bourne Member 22/05/2019 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Phil Coleman Member 24/05/2018 - current 86%
Conservative
Councillor Andrew Ellis Group Spokesperson 22/05/2013 - current 94%
Conservative
Councillor Chris Hayter Member 22/05/2019 - current 50%
Conservative
Councillor Patricia Moore Member 22/05/2019 - current 50%
The Highwoods Group
Councillor Beverley Oxford Group Spokesperson 22/05/2019 - current 50%
Labour
Councillor Lee Scordis Deputy Chairman 22/05/2019 - current 100%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Data pager
Data pager
Page 3 of 4, Displaying items 21 to 30 of 33 substitutes/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor David King Substitute 25/05/2018 - current 0
Labour
Councillor Michael LilleySubstitute 25/05/2018 - current 1
Conservative
Councillor Sue LissimoreSubstitute 25/05/2018 - current 0
Conservative
Councillor Derek LovelandSubstitute 23/05/2019 - current 0
Conservative
Councillor Fiona MacleanSubstitute 27/05/2015 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Sam McCarthySubstitute 23/05/2019 - current 0
Labour and Co-operative
Councillor Chris PearsonSubstitute 23/05/2019 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Lesley Scott-BoutellSubstitute 25/05/2017 - current 3
Labour
Councillor Lorcan WhiteheadSubstitute 25/05/2018 - current 0
Conservative
Councillor Dennis WillettsSubstitute 22/05/2013 - current 2

Other Information