Governance and Audit Committee

25 May 2016 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Dave Harris Member 25/05/2022 - current 50%
Liberal Democrats
Councillor Sam McCarthy Member 25/05/2022 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Chris Pearson Deputy Chairman 25/05/2022 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Paul Smith Chairman 25/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Rhys Smithson Member 25/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Dennis Willetts Group Spokesperson 25/05/2016 - current 98%
Conservative
Councillor Barbara Wood Member 18/03/2022 - current 50%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Matthew Evans
matthew.evans@colchester.gov.uk
03300 538006

Other Information