Environment and Sustainability Panel

15 July 2020 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal Democrats
Councillor Tracy Arnold Deputy Chairman 25/05/2022 - current 100%
Labour
Councillor Molly Bloomfield Member 25/05/2022 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Michelle Burrows Member 25/05/2022 - current 80%
Conservative
Councillor Andrew Ellis Group Spokesperson 25/05/2022 - current 80%
The Green Party
Councillor Richard Kirkby-Taylor Group Spokesperson 19/10/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Sue Lissimore Member 25/05/2022 - current 80%
Labour
Councillor Kayleigh Rippingale Member 25/05/2022 - current 80%
Labour and Co-operative
Councillor Lee Scordis Chairman 15/07/2020 - current 88%
Liberal Democrats
Councillor Michael Spindler Member 25/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor William Sunnucks Member 25/05/2022 - current 20%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Matthew Evans
matthew.evans@colchester.gov.uk
03300 538006

Other Information