»
Register   |  Login

Crime and Disorder Committee

22 May 2013 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
23 May 201812:0013:00Council ChamberOccurred
11 September 201818:0000:00Grand Jury RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Kevin Bentley Deputy Chairman 23/05/2018 - current 0%
Conservative
Councillor Beverly Davies Chairman 16/06/2014 - current 67%
Liberal Democrats
Councillor Phil Coleman Group Spokesperson 27/05/2016 - current 100%
Conservative
Councillor Chris Hayter Member 23/05/2018 - current 0%
Liberal Democrats
Councillor Andrea Luxford Vaughan Member 23/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Lee Scordis Group Spokesperson 27/05/2016 - current 100%
Conservative
Councillor Barbara Wood Member 27/05/2016 - current 100%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Data pager
Data pager
Page 1 of 4, Displaying items 1 to 10 of 37 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Christopher ArnoldSubstitute 23/05/2018 - current 0
Conservative
Councillor Lewis BarberSubstitute 27/05/2016 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Lyn BartonSubstitute 22/05/2013 - current 0
Conservative
Councillor Kevin BentleySubstitute 16/06/2014 - current 0
Conservative
Councillor Roger BustonSubstitute 16/06/2014 - current 0
Conservative
Councillor Nigel ChapmanSubstitute 22/05/2013 - current 0
Conservative
Councillor Peter ChillingworthSubstitute 22/05/2013 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Helen ChuahSubstitute 22/05/2013 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Nick CopeSubstitute 16/06/2014 - current 0
Conservative
Councillor Simon CrowSubstitute 23/05/2018 - current 0

Other Information