Licensing Committee

22 May 2013 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 2 of 5, Displaying meetings 11 to 20 of 41 meetings found in selected date range
07 October 201518:0019:00Grand Jury RoomOccurred
26 November 201518:00TBCGrand Jury RoomOccurred
09 March 201618:00TBCGrand Jury RoomOccurred
19 October 201618:0020:00Grand Jury RoomOccurred
14 December 201618:0020:00Grand Jury RoomOccurred
11 January 201718:0020:00Grand Jury RoomOccurred
08 March 201718:0020:00Grand Jury RoomOccurred
19 July 201718:0000:00Grand Jury RoomOccurred
13 September 201718:0000:00Grand Jury RoomOccurred
29 November 201718:0000:00Grand Jury RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Lyn Barton Member 22/05/2019 - current 80%
Conservative
Councillor Roger Buston Group Spokesperson 11/06/2014 - current 59%
Liberal Democrats
Councillor Helen Chuah Member 22/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Simon Crow Member 22/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor John Elliott Member 22/05/2019 - current 93%
Labour
Councillor Dave Harris Chairman 11/06/2014 - current 82%
Liberal Democrats
Councillor Mike Hogg Deputy Chairman 21/07/2015 - current 77%
Conservative
Councillor Patricia Moore Member 25/05/2016 - current 81%
The Highwoods Group
Councillor Beverley Oxford Group Spokesperson 22/05/2019 - current 60%
Conservative
Councillor Barbara Wood Member 22/05/2019 - current 80%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Matthew Evans
matthew.evans@colchester.gov.uk
03300 538006

Other Information